Veterán klub železníc Poprad je občianske združenie, ktoré spája priaznivcov histórie dopravy vo Vysokých Tatrách. Náplňou hlavnej činnosti je prevádzkovanie historickej súpravy, ktorú ťahá električka Kométa.

Snahy o záchranu jedinečných technických pamiatok siahajú až do roku 1983, ktorý možno považovať za vznik klubu. V súčasnosti evidujeme 10 aktívnych členov, ktorí pomáhajú pri rôznych činnostiach spolku. Okrem pravidelných jázd Kométou je to výroba suvenírov či vydávanie publikácií. V našej edícii máme knihy predovšetkým o histórii tatranskej dopravy – známu knihu „Električka do tatranského nebíčka“, ktorá sa predáva vo všetkých zákazníckych centrách Železničnej spoločnosti Slovensko. Pribudla k nej aj kniha „Rozprávky z rozprávkových Tatier“ venovaná detským pacientom.

Členovia klubu v združení vykonávajú dobrovoľnícku prácu, bez nároku na finančnú odmenu a predovšetkým vo svojom voľnom čase. Medzi nimi nájdete rôzne profesie: rušňovodičov, učiteľa, cukrára, študentov, či seniorov. Každý pracuje na tom, k čomu má najbližšie a v čom je šikovný. Naša pozornosť sa okrem pravidelných letných a zimných jázd Kométou upriamuje na vytvorenie stálej expozície múzea tatranskej dopravy, ktoré by malo sídliť neďaleko železničnej stanice.

Okrem Kométy a dvoch vozňov sú pred zrakmi verejnosti ukryté ďalšie zaujímavé mašinky. Aj staré cedule, cestovné poriadky, návestidlá či historické fotografie si zaslúžia aby boli vystavené a dokumentovali dobu svojho vzniku.

Ak máte aj Vy nápady prípadne by ste chceli akýmkoľvek spôsobom pomôcť alebo sa stať členom združenia, pokojne napíšte na vkz@vkz.sk

Tešíme sa na Vás pri ďalšej jazde Kométou.

Veteran klub železníc