Kométa pred dlho očakávanou premiérou


2013-06-15


kometa_omladzovanie_1.jpg
V piatok 9. augusta by tatranská legenda Kométa mala absolvovať opakovanú premiéru a odviezť prvých pasažierov. Používam radšej podmieňovací spôsob, lebo už raz nám to nevyšlo. Dúfam, že tentoraz všetko prebehne tak, ako máme naplánované.

Poďme však po poriadku, za posledné dni sa toho totiž udialo naozaj neúrekom. Naposledy som vás na tomto mieste informoval, že na overenie funkčnosti trakčného motora po oprave sme museli do železničných opravovní vo Vrútkach dopraviť aj druhý motor z Kométy. Len pri ich zapojení v protichodnom smere bolo možné otestovať ich výkon v plnej záťaži. Stalo sa. Osobne som sa zúčastnil na testoch a po ich skončení som len mohol konštatovať, že výsledky skúšok pod záťažou dopadli vynikajúco. Potvrdilo sa, že po oprave sú oba agregáty v úplnom poriadku. Dostali zabrať, ako sa patrí. Vyskúšali sme všetky hodnoty napätia a prúdu, ktoré znesú.

Následne sme motory previezli do popradského depa, kde sme ich namontovali naspäť do električky. Hneď sme urobili overovacie jazdy zamerané na overenie jazdných vlastností. Prebehli sme s Kométou z rušňového depa na popradskú stanicu a nazad. Jazdy dopadli dobre, ale zistili sme, že musíme lepšie nastaviť prítlak uhlíkov. Uhlíky privádzajú elektrinu do otáčajúcej sa časti motora. Aby všetko fungovalo tak, ako má, musia mať správny prítlak na kotvu. Ak je malý, uhlíky v dôsledku vibrácií odskakujú a vzniká iskrenie, a naopak, ak je príliš silný, rýchlo sa opotrebováva kolektor aj uhlíky. Preto musí byť prítlak optimálny. Na jeho presnom nastavení práve pracujeme.

 

 

Prvé kroky Kométy po namontovaní motorov

 

Kométa sa javí vo výbornom stave, čo nás všetkých, ktorí sa okolo nej točíme, veľmi teší. Je plne funkčná a pripravená absolvovať plnohodnotné skúšobné jazdy. Uskutočnia sa v našej réžii, ale pravdepodobne prizveme aj skúšobných komisárov, aby sme nič nenechali na náhodu. Prebehnú vo Vysokých Tatrách, síce zatiaľ bez cestujúcich, ale na trati ju konečne uvidíte v plnej kráse. Keď sa nestane nič nepredvídané, Kométa bude pripravená začať voziť turistov. Predpokladáme, že prvá jazda sa uskutoční 9. augusta. Bude to jazda pre sponzorov, ktorí nám pomáhali pri jej oprave a bez ktorých by zrejme definitívne skončila v starom železe.

Verejnosť sa Kométou bude môcť odviezť už počas najbližšieho víkendu po obnovenej premiére. Potom bude tatranská električka jazdiť podľa harmonogramu, ktorý práve v týchto dňoch dávame dohromady. Presné termíny zatiaľ ešte neviem, ale už čoskoro budú známe. Cestujúci sa môžu tešiť na malebné jazdy Vysokými Tatrami po trase Poprad - Starý Smokovec - Štrbské pleso s možnosťou odbočky do Tatranskej Lomnice. Chceli by sme toho v letných mesiacoch odjazdiť čo najviac a aspoň trošku dobehnúť zameškané. Pamätáme si, čo sme fanúšikom tatranskej električky sľúbili, a chceme to dodržať.Viac informácií si prečítajte na blogu - sabaka.blog.sme.sk/