Nemáme kamenné srdcia


2013-10-28


historia_6.jpg
Tatranskú Kométu opäť uvidíte v Tatrách. Po krátkej prestávke v tatranských dolinách znova zaznie jej pískanie. Občianske združenie Veterán klub železníc Poprad, ktoré je aj jej prevádzkovateľom, pripravuje zaujímavé podujatie.

Nebolo to tak dávno, čo Kométa ležala na smrteľnej posteli. Pomocnú ruku jej vtedy podali sponzori či dobrí ľudia. Po ozdravnom pobyte v opravovniach vo Vrútkach a v Poprade slávnostne vyrazila na trať. Teraz by však Kométa a jej ochrancovia chceli pomoc a potešenie podarovať ďalej. Odovzdať pomyselnú štafetu tým, ktorí to najviac potrebujú. Ešte začiatkom roka naše občianske združenie vyhlásilo projekt „Nemáme kamenné srdcia“. Jeho zmyslom bolo povzbudiť deti základných škôl na celom Slovensku, aby napísali rozprávku, povesť, či báseň o Tatrách, vílach či škriatkoch a Kométe. Do dnešného dňa nám bolo doručené veľké množstvo prác, z ktorých odborná porota vybrala niekoľko do budúcej knihy. Patronát nad celým podujatím prijal aj filmár hôr Pavol Barabáš, známy slovenský horolezec Peter Hámor, fotograf hôr Ladislav Janiga či husľový virtuóz Peter Michalica. Kniha, ktorá bude v priebehu budúceho týždňa vytlačená, sa pokrstí v škole vo Vyšných Hágoch, ktorá leží najbližšie pri známom tatranskom skalnom útvare – kamennom srdci. Srdiečko sa nachádza vedľa trate tatranskej železnice medzi stanicami Vyšné Hágy a Štrbské Pleso, pričom pri jazdách Kométou okolo nás nútilo premýšľať, či nemáme aj my kamenné srdcia. Preto po krste knihy nastúpime do áut horskej služby a vydáme sa po Slovensku obdarovať knihou choré deti v onkologických centrách, hospicoch a nemocniciach. Deti, ktoré nemôžu naživo vidieť Kométu, dýchať tatranský vzduch, či počuť žblnkot horských bystrín. Nech im to aspoň naša kniha trochu vynahradí...

Kométa sa na trať vráti už 17.11.2013, pričom ďalšie jazdy sú naplánované na začiatok zimnej turistickej sezóny. No a ak budete chcieť, v električke máte možnosť prežiť aj Silvester.